Tipy na aktivity v Stupave a na okolí

27.01.2022

"Iba kúsok od Bratislavy, pár desiatok minút autom, nájdete raj pre športovcov, milovníkov prírody či kultúry. Mesto Stupava má vynikajúcu polohu, prírodné a kultúrne bohatstvo, ktoré ho robia jedným z najnavštevovanejších miest na Záhorí. Ak si chcete užiť krásy tohto regiónu, pripravili sme pre vás tipy na aktivity v Stupave a na okolí. "

Navštívte ruiny stredovekého hradu Pajštún

Ak patríte medzi milovníkov dejín, neďaleko Stupavy sa nachádza obec Borinka, v ktorej po stredne náročnej prechádzke nájdete zrúcaniny stredovekého hradu Pajštún. Pre zdatných cyklistov sú hradby dostupné aj na bicykli. Pajštún je umiestnený na vrchole kopca a z jeho hradných ruín si užijete dychberúce výhľady na okolité kopce a lúky. V prípade dobrej viditeľnosti sa vám ukážu Malé Karpaty, južná časť Záhorskej nížiny aj rakúske Alpy.

Zájdite aj na Dračí hrádok

Ak máte chuť na dlhšiu prechádzku, do pozornosti dávame zrúcaninu Dračí hrádok. Jeho návštevu je možné spojiť s návštevou Pajštúnu, alebo zvoliť inú trasu a absolvovať návštevu hrádku samostatne. Dračí hrádok je zrúcanina, ktorá v minulosti slúžila pravdepodobne na ochranu cesty cez Malé Karpaty. Dračí hrádok je aj súčasťou dlhšej cyklotrasy, ktorá začína a končí v Stupave.

Navštívte dominantu západných Malých Karpát: Plavecký hrad

Nadšenci hradov a zámkov majú pol hodinku autom zo Stupavy k dispozícii Plavecký hrad. Dominantu západných Malých Karpát postavenú na vápencovom brale obklopujú borovicové lesy vojenského obvodu Záhorie. Výstup cez les je nenáročný a ak sa rozhodnete pre bicykel, v okolí nájdete okrem hradu aj množstvo zaujímavých cyklotrás.

Foto credit: Lukáš Kulla

Strávte deň na skalách v Medených Hámroch

Za obcou Borinka nájdete pozostatok horskej osady Medené Hámre. Jej súčasťou je kameňolom a viacero menších jaskýň, ktoré zaujmú nejedného lovca zážitkov. Ak prídete v období dažďov, možno budete mať šťastie aj na Borinský vodopád. Mesto duchov, ako túto oblasť nazývajú miestni, môžete navštíviť autom, peši alebo na bicykli z viacerých trás vedúcich Malými Karpatami. Lezecká komunita využila krásu prírody a okolia a sprístupnila Medené Hámre na lezenie všetkým, ktorí majú radi adrenalín.

Odhaľte legendy spojené s pútnickým miestom v Marianke

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku, ktoré sa nachádza v obci Marianka, je opradené tromi rôznymi legendami. Navštívte známu baziliku a Mariánske údolie, ktoré ju obklopuje. Jeho súčasťou je aj lurdská jaskyňa a zázračný prameň.

Objavte krásu kameňolomov

Obec Marianka je známa najmä svojim pútnickým miestom. Len málo z turistov vie, že neďaleko majú možnosť užiť si aj ďalšiu prírodnú nádheru tohto regiónu – Malý a Veľký kameňolom. Malý kameňolom máte z pútnického miesta naozaj na skok. Ak budete mať chuť na dlhšiu prechádzku, odporúčame vyraziť okolo Veľkého kameňolomu. Výhľady na vrchole určite nesklamú.

Zahrajte si golf v niektorom z golfových rezortov

Aj milovníci golfu si v okolí Stupavy prídu na svoje. Na Záhorí máte k dispozícii až tri golfové rezorty, ktoré nájdete v Lozorne, Skalici a Šajdíkových Humenciach. V každom z nich sa počas roka konajú viaceré turnaje. Idylku zvýrazňuje okolitá príroda. V Šajdíkových Humenciach sú to napríklad borovicové lesy a pôda posiata piesočnatými dunami.

Splavujte Moravu

Ak máte radi vodné športy, určite sa potešíte aj blízkosti rieky Morava. Letné horúce dni sú ideálne na splavovanie niektorého z jej úsekov s rodinou či partiou priateľov. Je iba na vás, čo si vyberiete. Na vode môžete stráviť aj tri dni.

Ochutnajte čerstvo vyLOVEné ryby z lokálneho chovu Rybárstva Stupava

Nielen v gastronómii sa preslávilo stupavské rybárstvo, ktorého korene siahajú až do čias Pálffyovcov. V blízkosti parku nájdete vo viacerých rybníkoch takmer všetky druhy slovenských sladkovodných rýb, výber dovezených morských rýb, živých krabov, homárov, mušlí či ustríc. Tím rybárstva vyniká láskou k prírode, preto je súčasťou areálu mini zoo a detské ihrisko, ktoré poteší rodiny aj s deťmi.

Vychutnajte si čerstvo praženú kávu

V Stupave nájdete aj viaceré malé kaviarne, ktoré ponúkajú výberovú praženú kávu zo slovenských aj zahraničných pražiarní. Na svoje si prídu tak milovníci horkého espressa, ako aj fanúšikovia ovocných chutí. Kávičkujte v kaviarni Tma v hrnku alebo ochutnajte Kávičku u Janíčka na Námestí sv. Trojice.

Vychutnajte si lokálne pivo v klube Komunál

Na večer s priateľmi pri dobrom pivku odporúčame piváreň a hudobno-zábavný klub Komunál. Na výber máte miestne pivo Stupavar, ale aj iné pivá od susedov z Čiech. V lete si na terase môžete vychutnať filmový večer, sledovať športový prenos či užiť si skatepark. 

Večerajte v najlepších talianskych reštauráciách

Nejeden gurmán si už spravil výlet do Stupavy, aby navštívil preslávené talianske reštaurácie. Tie nájdete v Stupave až dve – Da Mario e Nicola a Pizzeria Il Galeone. Ochutnajte pravú taliansku pizzu či slávne hľuzovkové ravioli a prežite taliansku atmosféru na vlastnej koži v centre Stupavy.

Tip na záver: Dni zelá :)

Stupava je známa aj najväčším festivalom na Záhorí s názvom Dni zelá. Koná sa každoročne a priláka tisícky návštevníkov. Cieľom festivalu je zachovanie tradícií vo forme pestovania a spracovania kapusty, ale aj prehliadka miestnych folklórnych súborov. Na lokálnych špecialitách si pochutnáte počas trojdňového Remeselníckeho jarmoku.

Bývajte v oáze pod lesom

Spojte život v meste s aktívnym časom v prírode. Stupava a jej okolie má čo ponúknuť. Ak by ste radi vedeli viac o bývaní v oblasti Lintavy, neváhajte a dohodnite si obhliadku.

Foto credit: Lukáš Kulla, Tma v hrnku, unsplash.com
 

Galéria